Commons:Bar/Archive 2017

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Kategoryzacja polskiego wojska

Uważam, że nadrzędną kategorię dla Wojska Polskiego należy zmienić z Category:Military of Poland na Category:Armed Forces of the Republic of Poland,w której znalazłyby się kategorie, związane z rodzajami SZRP, a resztę nazwijmy to "otoczki" jak np ministerstwo, pogrzeby zostawili w tej pierwszej. Co o tym myślicie? Kapsuglan (talk) 16:16, 31 December 2016 (UTC)

Jeśli już to Category:Armed Forces of Poland, a jeszcze lepiej Category:Polnish Armed Forces (zob. link) i nie zmieniać tylko robić podkategorię (zob. Category:Turkish Armed Forces). Zwiadowca 21 21:17, 1 January 2017 (UTC)
Ja tylko dodam, że taka zmiana nie jest zgodna z przyjętym schematem nazewnictwa: Category:Military by country. Ale IMO nic nie stoi na przeszkodzie, aby Category:Polish Armed Forces była podkategorią Category:Military of Poland. --jdx Re: 10:33, 2 January 2017 (UTC)

Literówka w nazwie kategorii

Zrobiłem literówkę w nazwach kategorii Category:Botega Dunes i Category:Plants at Botega Dunes – powinno być odpowiednio Category:Bodega Dunes i Category:Plants at Bodega Dunes. Nie znam Commons i nie wiem gdzie zwrócić się o korektę we wszystkich wrzuconych tam plikach... W opisach plików zwrot "at Botega Dunes" trzeba by odpowiednio też zmienić na ""at Bodega Dunes". Jest tego za dużo na ręczne edycje. Mógłby ktoś pomóc? Kenraiz (talk) 22:28, 3 January 2017 (UTC)

Znalazłem chyba odpowiednią stronę botów. Wpisałem się na User talk:CommonsDelinker/commands/Category moves. Kenraiz (talk) 23:43, 3 January 2017 (UTC)
@Kenraiz: Przy niedużej zawartości kategorii szybką rekategoryzację możesz przeprowadzić samodzielnie używając narzędzia Cat-a-lot - do aktywowania w preferencjach. Rzuwig 09:09, 4 January 2017 (UTC)
@Kenraiz: Poprawiłem literówkę w opisach – wygodnie robi się to za pomocą funkcji „custom replace” narzędzia VisualFileChange. W trudzie i znoju zmieniłem też ręcznie nazwy plików w Category:Botega Dunes. Zmianę kategorii dałoby się szybko załatwić wspomnianym Cat-a-lot, ale nie chcę wchodzić w paradę botowi, a i chyba jakoś specjalnie pilne to nie jest. --jdx Re: 10:06, 4 January 2017 (UTC)
Dziękuję bardzo. Resztę powinien bot załatwić. Kenraiz (talk) 11:07, 4 January 2017 (UTC)

Categories for villages of Poland

I am working on the creation of categories for Polish villages, but I found you have a different system. Some users push me to set categories into "County", e.g. Villages from Raciborz County, instead powiat. But I can see there is Category:Powiats of Poland, while for cs villages we would set it to District. E.g. wikipedia explain that "county" is the US word for "district". I thing in this case, it would be nice to find some common term, we can use for most villages around the world. Of course in different parts of the world, there might be different state of administrative divistion, so polish powiat, might not be exactly the same as czech okres. Any idea how we can call that entity?

The second problem might be bigger. Polish distinguishers are done the same way as on pl Wikipedie, i.e. there is always the highest available distinguisher, while e.g. Czech distinguishers comes from the lowest NUTS. Moreover we doesnt use word "gmina" to distiguisher, but just its name. That is probably a problem of cs system, which could be removed. The question here is, which system use. How do you create distiguishers for the pl system?--Juandev (talk) 00:34, 6 February 2017 (UTC)

Lol, you used District ([1]) instead of Powiat. And I just told you to use the English names which are already used (en:Strzelce County) on en.wikipedia.org instead of District.. I call it consistency and standardising. It's simple. Some people are so unexplainable.. --Jonny84 (talk) 12:56, 6 February 2017 (UTC)

I used district, because I dont know the system. During my work I have discovered the system differs to the Czech one. Now I see category of a Polish village goes to a) Gmina XY cat and b) Villages in XY voivodship. So "gmina" is in Polish. I agree that it might be better to separate articles and categories of municipalities (thats gmina in English) from their head villages, but the question is than, how to name them on Commons. I would prefer here YX (municipality). The b) category is OK, than.

Regarding the name of a category and especially distinguisher (or how it is called in English) I disagree with you. One should be able to create that distinguisher without browsing Internet. Moreover that English/Polish system is complicated and never would have clear results. --Juandev (talk) 15:10, 6 February 2017 (UTC)

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)

05:09, 18 March 2017 (UTC)

umieszczenie strony na wiki

Witam, jak umieścić mój wpis na Wiki? Nadmieniam, iż chciałbym założyć stronę z informacja o fundacji ale ciągle nie udaje mi się to.

Przeczytaj pl:Pomoc:FAQ. --Jarekt (talk) 18:07, 22 March 2017 (UTC)
Ja tylko od siebie dodam, że na Wikimedia Commons można wgrywać tylko pliki które są naszą własnością lub są w domenie publicznej. Twój plik [[:]] nie spełnia tych warunków. Zwiadowca 21 20:28, 26 March 2017 (UTC)

Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May

MediaWiki message delivery (talk) 17:33, 11 April 2017 (UTC)

19:14, 3 May 2017 (UTC)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View

Birgit Müller (WMDE) 14:29, 8 May 2017 (UTC)

RevisionSlider

Birgit Müller (WMDE) 14:39, 16 May 2017 (UTC)

21:08, 16 May 2017 (UTC)

21:05, 23 May 2017 (UTC)

What is this product, or maybe another hidden ad?

Co to za produkt „Windows Movie Maker 2016”, który posługuje się oznakowanie firmowym Microsoft, a dopiero po zainstalowaniu okazuje się że to wersja trial! Ale nie ma żadnej informacji co i dlaczego i za ile. Może to kolejna ukryta reklama Windows 10, a może dowcip hakerów? Adres w Internecie: http://www.windows-movie-maker.org/windows-movie-maker.html Na samym dole są np. takie adresy: Software Uninstall co dla Microsoft raczej byłoby czymś wyjątkowym. Funkcjonuje w internecie pewnie nie od dzisiaj ale wszyscy „kompetentni” łącznie z Microsoft chyba udają że tego nie widzą? Temat dotyczy edycji plików Video też dla Projektu Wikimedia Commons, dlatego zadałem w BAR pytanie. Zasada przyznawania domen .org powinna zobowiązywać odpowiedzialne Podmioty do samokontroli swoich decyzji! ( The principle of awarding .org domains should oblige the responsible Entity to self-control their decisions! ) --Alians PL (talk) 10:55, 5 June 2017 (UTC) cd. Przeanalizowałem dostępnym Online Portalem do analizy adresów, tu dokumentacja w formie „PDF” ( dołączam, ponieważ w sytuacji osunięcia już nie będzie dostępna taka informacja. A niewątpliwie kompromituje powołane specjalne służby. To nie jest temat dla moich lokalnych służb, to jest domena międzynarodowa, są też adresy z kont Google. Proszę o przekazanie wiarygodnym służbom. archiwum PDF śledzenia adresu internetowego http://centralops.net/co/ > http://www.windows-movie-maker.org/windows-movie-maker.html is a URI. Domain Dossier will continue with www.windows-movie-maker.org." --Alians PL (talk) 11:50, 5 June 2017 (UTC)

Nieustanne "wywalanie" grafik z Commons

Cześć!

Za każdym razem, gdy z Wikipedii przechodzę na obrazy w Commons, zdjęcie wyświetla się może ze 2 sekundy, po czym dostaję komunikat: "Ta witryna jest nieosiągalna / Nie udało się znaleźć adresu DNS serwera https." Tak jest na Chrome, na Operze zdjęcie wcale nie chce się załadować. Dzieje mi się tak już od jakiegoś tygodnia... Też tak macie? Czy są jakieś ogólne problemy z przesyłem danych z Commons? --Gower (talk) 20:14, 17 June 2017 (UTC)

U mnie jest OK. Używam Firefoksa. --jdx Re: 05:55, 18 June 2017 (UTC)

Accessible editing buttons

--Whatamidoing (WMF) (talk) 16:56, 27 July 2017 (UTC)

zmiana kolorystyki grafiki

Witam! Chciałem poprawić ikonę mostu (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RiverIcon-Bridge.svg) w celu wyeksponowania widoczności na mapach lokalizacyjnych. Niestety, plik wraca w swoich pierwotnych barwach. Co robię źle? Tzugaj|Tzugaj (talk) 09:24, 21 August 2017 (UTC)

@Tzugaj: Po pierwsze, co to znaczy „wraca”? U mnie, na Commons, ikona wyświetla się dobrze, tzn. kolor „mostu” jest czarny. W każdym razie proponuję wykonać (na plwiki, jak mniemam) „purge” szblonu korzystającego z tej ikony. Po drugie, teraz ta ikona jest niespójna z innymi ikonami dotyczacymi mostów z kategorii Icons for riverfloating. Dlatego mając na uwadze COM:OVERWRITE proponuję, abyś przesłał ją pod nową, trochę inną nazwą (np. RiverIcon-BridgeBk.svg, „Bk” od black), a ja wyczyszczę historię oryginalnej ikony. Oczywiście później w odpowiednim szablonie trzeba zmienić nazwę pliku ikony. --jdx Re: 10:57, 21 August 2017 (UTC)

OK dzięki! Zaraz to zrobię. Tzugaj|Tzugaj (talk) 11:08, 21 August 2017 (UTC)

Pytanie w sprawie zdjęć

Dzień dobry, jestem tu nowa i nie do końca potrafię jeszcze przebrnąć przez gąszcz zawiłości i zasad rządzących zamieszczaniem treści w Wikipedii. Obecnie przygotowuję stronę wytwórni płytowej (Magnetic Records) , z którą współpracuję. Jej właściciel nie ma nic na przeciw, aby zdjęcia takie jak: logo, okładki płyt znalazły się w galerii zdjęć na Wikipedii. Wręcz przeciwnie- jest to dla niego istotne. Wczoraj wgrałam jpg z logo wytwórni ( zrobiłam zrzut ekranu z nieczytanego przez wiki pliku eps) jednak plik został odrzucony. Co mogę zrobić, żeby sprawnie wprowadzić fotografie do hasła? Cyrix85 (talk) 09:17, 22 August 2017 (UTC)

Zdjęcia RTG

Cześć! Może mnie znacie z polskiej wikipedii, ale na Commons jeszcze jestem niubem (; Tak czy inaczej, wczoraj dostałem zdjęcia RTG mojego kręgosłupa, na którym widać fizjologiczną hipokifozę. Raczej mało zdjęć tego jest tu, więc pomyślałem że się przydadzą. Tylko czy mam do nich prawa autorskie? Zostały zrobione w sanatorium, opisał je radiolog i widział je mój ortopeda. Nikogo nie pytałem się o zgodę na publikację. Czy to oznacza, że nie mogę ich opublikować? Misiolekar (talk) 10:00, 26 August 2017 (UTC)

@Misiolekar: jak zawsze na Commons, to zależy :). Tutaj są ciekawe linki na początek: Category talk:Medical X-rays. Yarl 💭  22:47, 26 August 2017 (UTC)
Ja bym uzyl {{PD-medical}}. --Jarekt (talk) 12:04, 28 August 2017 (UTC)
  • Zdjęcia RTG nie mogą podpadać pod żadne dzieło sztuki, wytwór artystyczny czy coś takiego. Jeżeli nie są chronione zdjęcia paszportowe (jako wykonane według wzorca) to i to nie może być chronione. Chyba. Ciacho5 (talk) 19:28, 30 August 2017 (UTC)

Nowe pliki w wybranej kategorii

Mam pytanie. Dlaczego robot przestał dodawać nowe pliki na tę podstronę (User:Arewicz/Category:Łódź)? Co zrobić by nowe pliki przesłane na commons i przyporządkowane do kategorii Łódź (łącznie z podstronami) znów były ujęte na liście.

Muszę mieć narzędzie do sprawdzenia jakie nowe pliki ostatnio dodano do wybranej kategorii na commons. Arewicz (talk) 22:02, 7 October 2017 (UTC)

@Arewicz: Nawet nie wiedziałem, że taka możliwość istnieje. W każdym razie, aby bot robił coś takiego, to trzeba go jakoś poinstruować (tutaj: User:OgreBot/gallery???). Być może coś się zmieniło, więc proponuję zapytać autora bota. --jdx Re: 09:11, 8 October 2017 (UTC)
P.S. O, chyba znalazłem, dlaczego bot przestał dodawać pliki: Special:Diff/201329888. O szczegóły pytaj autora. --jdx Re: 09:13, 8 October 2017 (UTC)

Nadpisanie pliku z tym samym tytułem bez ostrzeżenia

Wrzucam fotki różnych gatunków i odmian roślin. Żeby nie dublować tytułów plików i nie wymyślać jakichś głupot po nazwie standardowo umieszczam inicjał i numer kolejny: kz1, kz2 itd. Dotychczas było zwykle tak, że Commons informował mnie, że dana nazwa jest już użyta i wtedy po prostu zwiększałem numer po inicjale, aż do skutku. Wczoraj jednak przypadkiem odkryłem, że nadpisałem wcześniej wgrany plik z tą samą nazwą (File:Calluna_vulgaris_'Golden_Carpet'_kz1.jpg). Czy to wyjątek, czy też takie rzeczy się zdarzają? Doszłoby mi kolejne czasochłonne zajęcie – sprawdzanie ile fotek z danego taksonu już wrzucałem na Commons... Kenraiz (talk) 07:42, 8 October 2017 (UTC)

@Kenraiz: A jesteś pewny, że nie kliknąłeś przypadkowo „OK”? Jakieś 2–3 dni temu UploadWizard ostrzegł mnie, gdy próbowałem nadpisać istniejący plik. BTW, wyczyściłem historię File:Calluna vulgaris 'Golden Carpet' kz1.jpg. --jdx Re: 08:55, 8 October 2017 (UTC)
Ano pewności nie mam, choć standardowo oczekuję zawsze informacji o istnieniu użytej nazwy, bo zdarza mi się wrzucać te same gatunki i odmiany dość regularnie. Dlatego się wystraszyłem, bo sprawę odkryłem przypadkiem. Będę na pewno ostrożniejszy, bo trochę straciłem zaufanie do UploadWizarda. Kenraiz (talk) 15:59, 8 October 2017 (UTC)

Coś popsułem

Załadowałem plik w formacie svg. [[2]] jednak przy kliknięciu na mapę wyskakuje dziwny błąd, nie wiem co, ale pewnie coś pomieszałem przy zapisywaniu w inkscapie. Nie mogę też zwrócić się o usunięcie poprzedniej wersji ze skopaną legendą. Jacek rybak (talk) 20:31, 16 October 2017 (UTC)

@Jacek rybak: Co to znaczy „dziwny błąd”? Bo u mnie pod Firefoksem obie wersje pliku wyświetlają się poprawnie. Co do zapisywania pod Inkscape, wersję, która ma być przesłana na Commons, najlepiej jest zapisać jako „plain SVG”, bo „Inkscape SVG” nie przechodzi przez walidator. --jdx Re: 23:27, 16 October 2017 (UTC)
O... u mnie na mozilli też jest ok. Pod Operą wyskakuje: error on line 3 at column 63: xmlns:ns: '&ns_sfw;' is not a valid URI . Głowę bym dał że zapisałem jako czysty svg. Jacek rybak (talk) 23:47, 16 October 2017 (UTC)
Walidator również czepia się tej linii. To jest chyba jakaś pozostałość po Adobe Illustratorze pochodząca z oryginalnej mapy. W każdym razie ręcznie usunąłem parę rzeczy z pliku, a następnie zapisałem jako „optimized SVG” pod Inkscape. Teraz musi być dobrze – przez walidator już przechodzi. --jdx Re: 06:11, 17 October 2017 (UTC)

Changes to the global ban policy

Hello. Some changes to the community global ban policy have been proposed. Your comments are welcome at m:Requests for comment/Improvement of global ban policy. Please translate this message to your language, if needed. Cordially. Matiia (Matiia) 00:34, 12 November 2017 (UTC)

New print to pdf feature for mobile web readers

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20 November 2017 (UTC)

Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy process

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.

As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 19:43, 9 March 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet help

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

  • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
  • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
  • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
  • May 1 – May 14 – Board voting period
  • May 15–19 – Board vote checking
  • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

  • Funds Dissemination Committee (FDC)
    • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
  • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
    • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections(at)wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 03:36, 7 April 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet help

pomoc przy publikacji

Jestem nowym użytkownikiem i mam problem z publikacją artykułu. Znalazłam,że dostałam jakieś ostrzeżenie za plik: JABŁOtt (1).jpg (plik). Do opisu dodaję zdjęcie a następnie chcę opublikować treść i pojawia się komunikat,że treść została uznana za szkodliwą. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, jak usunąć niewłaściwy plik? Alfa_Omega1

  • Nie wiem, o jakie ostrzeżenie chodzi, bo twoja strona dyskusji ma tylko standardowe powitanie. W każdym razie, na pierwszy rzut oka widać, że zdjęcie JABŁOtt (1) nie ma podanego autorstwa. To stawia pod znakiem zapytania fakt, czy masz prawo wystawić je na licencji Creative Commons (takie prawo ma autor). Jak widać, jest wzięte z bloga lub twittera. Poza tym pozostaje kwestia, czy jest to zdjęcie osoby w miarę rozpoznawalnej. Z całym szacunkiem dla pana Jabłońskiego, którego bloga zobaczyłem właśnie pierwszy raz w życiu, nie każdy bloger spełnia to kryterium. W takiej sytuacji zdjęcie może zostać oznaczone jako prywatne. Takie zdjęcia często trafiają na strony, gdzie się dyskutuje nad ich usunięciem, jak np. ta. Panek (talk) 20:52, 19 December 2017 (UTC)
Zgadza się. Zdjęcie jest skopiowane z https://twitter.com/JablonskiDoktor, ale na tej stronie nie ma żadnej informacji na temat licencji zdjęcia. Autor zdjęcia musiałby przesłać pozwolenie do OTRS. Zobacz COM:OTRS/pl. --Jarekt (talk) 21:36, 19 December 2017 (UTC)

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 20:31, 15 February 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet help